events >> Ruže v popolníku

Autor: BODG/2014 a hostia
Datum: 01.10.2014

Ruže v popolníku

First

Jej obrazy Mikroskopická štruktúra vodky a Mikroskopická štruktúra tequily viseli v bufete DAB. Na „vodku“ sa podpísali známi herci aj speváci, napríklad Tomáš Maštalír či Michal David.
Oživiť staré chrenovské priateľstvá a priniesť na sídlisko domáce „nitránske“ umenie sa podujala vernisáž Ruže v popolníku. V pivničných priestoroch klubu Zvonica na Chrenovej nitrianska novinárka Henrieta Ďurovová predstavila svoju štvrtú samostatnú výstavu a kapela Dr. Zetor pridala svoje echtovné pesničky.
Okrem vína, pagáčov a dobrej nálady návštevníci dostali aj originálny darček – odznak „Chrenová – moje sídlisko“ s podkladom obrazu od Ďurovovej. Bol to nápad kurátorky výstavy Aleny Smieškovej z UKF.
Ruže v popolníku
Prečo si autorka zvolila práve názov Ruže v popolníku? „Ruže sú moja životná záležitosť, som nimi posadnutá, je to môj ústredný motív, ktorý komponujem do mnohých obrazov,“ vysvetľuje Henrieta Ďurovová. „Názov chce tiež byť akýmsi paradoxom všednosti, neútulnosti pivničných priestorov a krásy a umenia, ktoré ich skrášli a oživí.“
Asi dvadsiatka obrazov v technike akrylu a koláže prináša rôzne motívy. Prezrádza autorkine pocity, prežívanie, jej vnútorný svet a neopakovateľný výtvarný prejav. Nová originálna séria šiestich diel „Nitra v koláži“ približuje tému rodného mesta, cyklus Tajomstvo o Eve je inšpirovaný ženskou tematikou.
„Keď ľudia maľujú Nitru, väčšinou klasicky hrad, Zobor alebo niečo podobné. Takému klišé som sa chcela vyhnúť, tak som si vymyslela niečo súčasné, trendové, živé, nie prvoplánové,“ hovorí autorka.
„Mesto v mojich obrazoch zastupujú MY Nitrianske noviny, s ktorými som ako čitateľka spätá už dlhé roky. Povedala som si - čo lepšie by mohlo predstavovať pulzujúci život Nitry ako stránky o tom, čo sa v nej deje? Noviny sa teda stali podkladom mojich obrazov. V troch z nich dominuje hodinový ciferník a srdce ako symboly plynúceho času a života, ale ľudia v nich nájdu aj umelecky spracované „odvolávky“ na môj obľúbený klub u Frankieho, na Dr. Zetora, ktorý hral na mojej vernisáži, či „novinový“ autoportrét s mojou fotkou. Taký „selfie“ obraz nemá ani Kardashianka.“


Čítajte viac: http://nitra.sme.sk/c/7204001/nitrianske-noviny-sa-stali-sucastou-kolazi.html#ixzz3EtYBwmqa

Čítajte viac: http://nitra.sme.sk/c/7204001/nitrianske-noviny-sa-stali-sucastou-kolazi.html

Contact
phone:+421(0)918-700 835
IČO:42369215
address:Nitra